Janne ja Sanna Koskimäki ovat ilmoittaneet ympäristönsuojelulain 115 a §:n mukaisesta uuden eläinsuojan rakentamisesta Evijärven kunnan Jokelankylässä kiinteistöllä Hampakankangas 52-404-21-3. Tilalle rakennetaan uusia eläinsuoja ja 2500 m3:n lietesäiliö, joka tehdään olemassa olevan 1200 m3:n lietesäiliön länsipuolelle. Ilmoituksen mukaiset eläinmäärät ovat 170 lypsylehmää, 18 yli 12 kk:n ikäistä hiehoa.

Uudesta eläinsuojasta noin 1 km etäisyydellä, tilakeskuksen yhteydessä, sijaitsee tilan nykyinen eläinsuoja, jolle on voimassa oleva Länsi- Suomen ympäristökeskuksen 1.12.2008 myöntämä ympäristölupa. Vasikat ja muut hiehot kasvatetaan jatkossa vanhassa eläinsuojassa, Myllytie 7.

Lietelannan varastointitilavuus vastaa 12 kuukauden varastointitilavuutta, jota tilalla on uuden lietelantalan rakentamisen jälkeen yhteensä 6550 m3. Uuden eläinsuojan yhteydessä sijaitsee myös 300 m3 kuivalantala. Lannan levitykseen on käytössä peltoa yhteensä 145 ha.

Asiakirjat ovat asetettu uudelleen nähtävillä ajalle 3. - 22.10.2019 Evijärven kunnantalolla, osoitteessa Viskarinaukio 3, 62500 Evijärvi

Niillä, joiden oikeutta tai etua asia koskee, on oikeus tehdä muistutus hakemuksesta. Muilla henkilöillä ja yhteisöillä on oikeus ilmaista mielipide. Mahdollista asiaa koskevat muistutukset ja mielipiteet tulee toimittaa kirjallisena viimeistään 22.10.2019 klo 15.00 mennessä osoitteeseen: Evijärven kunta, ympäristösihteeri, Viskarinaukio 3, 62500 Evijärvi tai sähköpostilla osoitteeseen Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Kuulutusaika: Tämä kuulutus pidetään nähtävillä 3.- 22.10.2019 Evijärven kunnantalon virallisella ilmoitustaululla osoitteessa Viskarinaukio 3, 62500 Evijärvi. Kuulutus on nähtävissä myös kunnan kotisivuilla osoitteessa www.evijarvi.fi

Lisätietoja antaa ympäristösihteeri puh. 044-3699446, Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Yhteystiedot

Evijärven kunta
Viskarinaukio 3
62500 Evijärvi

044 769 9248
evijarven.kunta@evijarvi.fi

Laskutusosoitteet muuttuvat 21.10.2023

Verkkolaskut

Verkkolaskuosoite 003701778041 
Välittäjätunnus 003703575029
Operaattori CGI

Paperilaskut
Evijärven kunta
C/O Järvinet Oy
PL 29
62901 Alajärvi

 
» Henkilöstö

Aukioloajat

Kunnantalon aukioloajat
ma-pe 8.30-15.00

Kunnantalo on suljettu:
15.5.2026
29.6.-2.8.2026
21.12.2026-6.1.2027