Kuulutukset
KUTSUNTAKUULUTUS
- Tietoja
kuulutus julkaistu alunperin 16.03.2026
Asevelvollisuuslain (1438/2007) ja Valtioneuvoston asetuksen asevelvollisuudesta
(1443/2007) nojalla toimitetaan vuonna 2008 syntyneiden asevelvollisten kutsunnat
EVIJÄRVELLÄ TIISTAINA 08. SYYSKUUTA 2026 KLO 09.00
Viskarinaukio 3, kunnantalo
Kutsuntapaikalla on ilmoittauduttava 15 min ennen tilaisuuden alkua. Henkilöllisyytesi toteamiseksi ota
mukaasi henkilötodistus.
KUULUTUS maa-aineslupahakemuksesta, Konepalvelu Koski Ay
- Tietoja
Maa-ainesten ottamislupaa haetaan soran ottamiselle Särkikylässä Evijärven kunnassa kiinteistöllä Korkeamaa 52-409-3-140.
Lupaa haetaan uudelle toiminnalle, joka sijoittuu tavanomaiselle metsäalueelle, josta on aikaisemmin otettu soraa omiin tarpeisiin ns. kotitarveottona. Toimintaa laajennetaan siten, että soraa myydään myös muille.
Lupahakemus käsittää kiviaineksien ottamisen seuraavan kymmenen (10) vuoden aikana. Soraa otetaan tuona aikana noin 3000 k-m3 ja moreenia noin 2000 k-m3. Maa-ainesten murskaamiseen käytetään siirrettävää murskainta. Lupaa haetaan myös soranoton aloittamiselle ennen kuin maa-aineslupa saa lainvoiman.
Hakemusta koskevat asiakirjat ovat nähtävillä kuulutusajan 26.8.2026-2.10.2026 Evijärven kunnan teknisessä toimistossa, Viskarinaukio 3, 62500 Evijärvi.
Niille, joiden etua tai oikeutta maa-ainesten ottaminen saattaa koskea, varataan tilaisuus huomautuksen tekemiseen kirjallisesti kuulutusaikana viimeistään 2.10.2026 klo 15.00 mennessä. Muistutukset ja mielipiteet tulee toimittaa osoitteeseen: Evijärven kunta, Viskarinaukio 3, 62500 Evijärvi tai sähköisesti osoitteeseen
Lisätiedot
Lisätietoja antaa ympäristösihteeri puh. 0400 -231 790,
Evijärven tekninen -ja ympäristölautakunta
KUULUTUS Ympäristönsuojelulain 64 §:n mukainen päätös vesistötarkkailusuunnitelman hyväksymisestä
- Tietoja
Kuulutus 21.8.2026 Asiatunnus LVV-U/22657/2026 Julkinen
1 Asia
Ympäristönsuojelulain 64 §:n mukainen päätös vesistötarkkailusuunnitelman hyväksymisestä.
2 Päätöksen yksilöintitiedot ja pääasiallinen sisältö
Lupa- ja valvontavirasto on 19.8.2026 antanut ympäristönsuojelulain 64 §:n mukaisen päätöksen Jussi Palojärven Pitkäsaarennevan turvetuotantoalueen (Kauhava) vesistötarkkailusuunnitelmasta.
3 Kuulutuksen julkaisupäivä
21.8.2026
4 Päätöksen tiedoksisaantipäivä
Päätöksen tiedoksisaannin katsotaan tapahtuneen seitsemäntenä päivänä kuulutuksen julkaisemisajankohdasta eli 28.8.2026
5 Nähtävilläpito
Tämä kuulutus ja päätös liitteineen ovat yleisesti nähtävillä 21.8.2026 – 28.9.2026 välisenä aikana Lupa- ja valvontaviraston verkkosivuilla osoitteessa www.lvv.fi/kuulutukset-jayleistiedoksiannot.
6 Muutoksenhaku
Päätökseen saa hakea oikaisua Lupa- ja valvontavirastolta 30 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista. Oikaisuvaatimus liitteineen on toimitettava Lupa- ja valvontaviraston kirjaamoon (
7 Lisätietoja
ylitarkastaja Pia Jaakola puh. 0295 255 842,
Lupa- ja valvontavirasto
Postiosoite: PL 20, 13035 LVV
Puhelinvaihde: 0295 254 000
TARJOUSPYYNTÖ PURKU-URAKASTA
- Tietoja
Evijärven kunta pyytää tarjoustanne Lahdenkylän koulun betonirakenteiden ja tiilirakenteiden purkamisesta tämän tarjouspyyntöasiakirjan mukaisesti. Tarjoukseen liittyvät muut asiakirjat ovat liitteinä sekä saatavilla sähköisesti Evijärven kunnan internetsivuilla www.evijarvi.fi. Purettavat betoni -ja tiilirakenteet sijaitsevat Evijärven Vasikka-Aholla osoitteessa Vasikka-ahontie 31, 62540 Vasikka-aho kiinteistöllä 52-407-3-14. Pohjalaatan pinta-ala on n. 800 m2. Jokaisella on mahdollisuus käydä tutustumassa kohteeseen paikan päällä. Alkuperäisiin pohjapiirustuksiin voi käydä tutustumassa kunnan teknisestä toimistosta.
Tarjous laaditaan alla olevalle tarjouslomakkeelle. Tarjouslomakkeen liitteenä on oltava purkutyösuunnitelma. Tarjous on toimitettava sähköpostitse 26.6.2026 klo 12:00 mennessä osoitteeseen
Mikäli tarjouspyynnössä tai liitemateriaalissa esiintyy epäselvyyksiä tai ristiriitaisuuksia, niistä tulee ilmoittaa kirjallisesti sähköpostilla osoitteeseen
Urakkaan kuuluu rakenteiden purkaminen, murskaus (kaivinkoneen murskauskauhalla) ns. mara-asetuksen mukaisesti betonin osalta max. 90 mm raekokoon ja tiilen osalta max. 150 mm raekokoon. Kyseiset materiaalit tulee läjittää tilaajan osoittamalle paikalle koulun piha-alueelle laatan läheisyyteen. Tilaaja hoitaa näiden kuljetuksen pois myöhemmin omana urakkanaan. Valittava yritys hoitaa muiden jätemateriaalien kuljetuksen pois paikalta ja toimittaa niistä siirtoasiakirjat tilaajalle. Edellä mainittuja muita materiaaleja ovat esimerkiksi metalli ja pieni määrä puuta, villaa ja kipsilevyä.
Valittavalla yrityksellä tulee olla tarvittavat luvat kyseiseen työhön sekä yrityksen tulee olla rekisteröitynyt jätteenkuljettajaksi kuljettamiensa jätejakeiden osalta.
Niiltä osin, kun betonijätettä pystytään hyödyntämään maanrakentamisessa, niin sitä tarjotaan hyödynnettäväksi lähialueiden maanrakennuskohteissa.
Alueen maisemointi ympärillä olevilla mailla ei kuulu urakkaan.
Urakan toteutus sovitaan erikseen valitun urakoitsijan kanssa, mutta se aloitetaan aikaisintaan elokuussa. Kunta pidättää itsellään oikeuden hyväksyä tai hylätä tarjoukset. Tarjouksen tulee olla voimassa vähintään kahden kuukauden (2kk) ajan tarjouksen jättämispäivämäärästä lukien.
Tarjouspyyntölomake
Valokuva
Valokuva
Ilmakuva
Lisätietoja antaa
Hanna Valo
ympäristösihteeri
0400 – 231 790
VESI POIKKI KESKUSTASSA / KIRKKORINTEELLÄ 29.5.2026
- Tietoja
Evijärven kunnan vesilaitos tiedottaa
Eilisen vesijohtovuodon vuoksi joudumme katkaisemaan vedentoimituksen kunnan keskustan ja Kirkkorinteen väliseltä alueelta pe 29.5.2026 noin klo 9.00.
Arviomme korjaustyön kestävän muutaman tunnin. Pahoittelemme tästä aiheutuvaa haittaa.
Lisätietoja:
Matti Försti, vesilaitoksen hoitaja 044 7699 590
Kiinteistöpäivystys 044 3699 248